Strona Glówna I O Nas I Turystyka I Galeria I Kontakt w nagłych wypadkach I Kontakt
       
KUCHNIA Indyjska PROGRAM wymiany BIZNES z Indiami OFERTY specjalne
RECENZJA PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO - Grzegorz Pisarski

Nicholson Louise, Indie. Tłumaczenie [z języka angielskiego]: Barbara Gadomska[Z serii:] Przewodnik National Geographic, wyd. [1], Warszawa 2001, Wydawnictwo G+J RBA Sp. z o.o. & Co. Spółka Komandytowa, Licencjobiorca National Geographic Society 8° (21,3 x 13,3 cm) s.399, 1 nlb. ISBN 83-89019-35-3. Cena 69 zł.

Haslo wydawców tego barwnego przewodnika, juz w wersji polskojezycznej, to "Ruszaj w swiat z National Geographic". Napisany przez historyka sztuki Louise Nicholson, która - mieszkajac w Londynie - pracowala w domu aukcyjnym Christie's przy katalogowaniu dziel sztuki hinduskiej. Do Indii po raz pierwszy pojechala w podróz poslubna. Do chwili opublikowania wydania angielskiego tego przewodnika w 2001 r. odwiedzila Subkontynent juz ponad 120 razy. Plonem tych wielokrotnych odwiedzin jest fascynacja Indiami. Dzieki niej napisala wiekszosc ze swych 25 ksiazek.

Na prawie na 400 stronach czytamy o historii i kulturze kraju oraz tradycjach i mieszkancach. Opisanych jest 10 tras wycieczek sluzacych poglebionemu zwiedzaniu poprzez przedstawienie ponad 900 miejsc i zabytków, wyprawy ilustruje 38 map i planów, nie brakuje licznych rad i wskazówek praktycznych (s. 335-385), do czego dolaczono ponad 550 aktualnych adresów muzeów, sklepów, teatrów, kin, restauracji i hoteli, a przede wszystkim uwage korzystajacych przyciaga 280 fantastycznych fotografii. Poruszanie sie po przewodniku niepomiernie ulatwia skorowidz, obejmujacy krzyzowo nie tylko nazwy geograficzne miejsc i znajdujace sie tam obiekty turystyczne, ale i nazwy wyznan, zjawisk, roslin, czy ludów oraz nazwiska osób. Ich zaleta jest zapis zgodny z polskimi normami jezykowymi, jednak z czestym przywolywaniem w nawiasach wersji zapisu oryginalnego alfabetem lacinskim.

Standardem wspólczesnych przewodników turystycznych sa, przybierajace rózna postac "kapsulki", które pelnia role, zaznaczajacych swoja obecnosc od czasu do czasu, wtracen o charakterze ogólnym, zwracajac uwage bardziej dociekliwych czytelników jednolicie uzyta forma graficzna. Ta wiedza w wielkim skrócie podkresla znaczenie opisywanych zjawisk lub przybliza sylwetki szczególnych osób dla glównej linii narracji. Czasem informacje tego typu trafiaja do podkolorowanych prostokacików na marginesach stron albo miedzy akapitami tekstu glównego. Jezeli jednak komentarz wymaga wiekszej powierzchni, to przybiera postac krótkiego rozdzialu na czesto podkolorowanych stronach. Wydawcy omawianego przewodnika uznali, ze najlepiej wyróznic te fragmenty tekstu konczac "kapsulka" niektóre rozdzialy glówne. Jest tu mowa o wielowyznaniowosci Indii (s. 54-60), dobrej ksiazce (s.76-77) czy tez narodzinach nowoczesnej architektury w dzielach Karola Le Corbusiera, który juz jako genialny, aczkolwiek kontrowersyjny, architekt, malarz, rzezbiarz i pisarz przybyl do Indii w 1951 r. (s. 88-[89]). Autorka skomentowala jego obecnosc dosc jednoznacznie: "Postawil na glowie architekture indyjska, która teraz znów zaczyna odnajdywac wlasna droge." Czarno-biala fotografia ukazuje gmach Sekretariatu (1958) w Candigarhu, stolicy stanów Harijana i Pendzab, w którym widac obsesje Le Corbusiera na punkcie geometrycznych ksztaltów i skali.

Orientacje przestrzenna ulatwiaja podbarwione mapy w skali dajacej mozliwosc ogladu opisywanego obszaru szczególowego z umieszczona miniatura calych Indii, na której wyrózniajaca barwa zaznaczano ten wyszczególniony teren. Nazwy opisanych miejsc podkolorowywano na zólto. Wobec tego z przewodnika "National Geographic" korzysta sie latwo, przyjemnie i z pozytkiem.

Tour pakiety
  Kashmir Tour
  Indie Nepal Tour
  Rajasthan Tour
  Individual Tours
  Miasta Tour
 
Newsletter - Rejestracja
 
 
VIP Trening  
Nauka języka "HINDI" oraz "PUNDZABI"
Proszę o kontakt:
indie@indie.pl
792757600
KSIĘGARNIA
 
© Copyright 2009 Indie.pl.All prawa zastrzeżone.
Email: indie@indie.pl